ýstup na Veľké Solisko sme viedli priamo po Soliskovom hrebeni smerom od Chaty pod Soliskom. Zo Štrbského plesa ku chate sme využili lanovku. Tá premáva od 8:30 ráno, my sme k nej došli asi o 9. Cesta hore trvá tak 20 minút, výstup začíname 9:20.
Predné Solisko – 2 093 m.n.m.
Prvým cieľom je Predné Solisko. To je prístupné po červenej značenej trase od chaty. Cesta k dvojvrcholu je pohodlná a široká. Hore nás víta veľký kríž, ktorý je vidieť už z doliny. Pohľadom skúmame trasu ďalej. Ešte stále je vyšlapaná, istenie zatiaľ nechávame v batohu a pokračujeme.
Mlynické Solisko – 2 301 m.n.m.
Z Predného Soliska zídeme kúsok nižšie k Soliskovému Hrbu. Ten prelezieme a pokračujem hore na Mlynické Solisko ľahkým terénom. Cestička ide z veľkej časti na strane Furkotskej doliny. Hore už vyťahujeme sedáky a laná. Pred ďalším postupom sme sa rozhodli naviazať do dvoch družstiev.
Zostup je najprv po balvanoch, neskôr po trávnatom svahu stále zo strany Furkotskej doliny. Dostaneme sa na úsek hrebeňa zvaný Nízka lávka.
Štrbské Solisko – 2 302 m.n.m.
Z Nízkej lávky vystúpame po vyšľapanej cestičke na Štrbské Solisko. Terén je stále ľahký, istíme sa len prehadzovaním lana o kamene.
Zostup na Šedú lávku po trávnatom svahu zo strany Furkotskej doliny.
Furkotské Solisko – 2 320 m.n.m.
Zo Šedej lávky stúpame na vrch Furkotského Soliska. Terén začína byť viacej lezecký, treba zapojiť aj ruky.
Zostup na Vysokú lávku vedieme cez veľké kamenné bloky občas pokryté trávou.
Malé Solisko – 2 330 m.n.m.
Z Vysokej lávky vedieme výstup na strane Furkotskej doliny. Je cítiť zmena obtiažnosti terénu oproti výšľapu na Mlynické alebo Štrbské Solisko.
Pri zostupe do Soliskovej štrbiny sme netrafili úplne ľahkú líniu, ale prešli sme. Hore sú však aj šligne, pomocou ktorých viete zlaniť. Zo spodu vidíme jednoduchšiu líniu kamenným žliabkom zo strany Mlynickej doliny.
Predná Solisková veža – 2 342 m.n.m.
Výstup na Prednú Soliskovú vežu vedieme po trávnato skalnatých stupoch na strane furkotskej doliny. V spodnej časti výstupu obídeme výrazný skalnatý stĺp. Pred nami vidíme výrazný vrchol druhej veže navrchu s veľkou červenou šlingňou. Prejdeme krátky vrchol a na druhú stranu, do Nižnej Soliskovej štrbiny, sa rozhodneme zlaniť. Zo smeru ako sme išli my sú šlingne na zlanenie akoby turistom za chrbtom, je šanca, že nie každý si ich všimne. Dá sa zísť aj bez toho, ale je to zbytočne naročné. Druhý tím to presne takto zlieza.
Zadná Solisková veža – 2 350 m.n.m.
Do Nižnej Soliskovej štrbiny zlaňujeme na mini sedielko medzi vežami. Z hora sme videli tri možnosti ako ísť ďalej, priamo alebo obísť vežu z jednej alebo druhej strany. Nakoniec sa rozhodujeme na Zadnú Soliskovú vežu liezť priamo hore z miesta, kde sme sa spustili. Toto je asi najťažšia pasáž celého výstupu z tých, ktoré lezieme smerom hore. Obťiažnosť však neprekračuje IV (UIAA) ani teraz (celý čas sme boli vo vibramoch). Dá sem dostať aj zo strany Furkotskej doliny. Najprv spravíme krátku obchádzku zľava popod vežu a potom začneme stúpať zo strany od doliny. Na vrchole obchádzame červenú šligňu, ktorú sme videli skôr už z diaľky a pokračujeme po krátkom vrchole.
Zostupujeme najprv kúsok normálne aj keď nie úplne triviálne. Následne na mieste, kde sú asi 4 šlingne a stará skoba sa opäť rozhodujeme zlaňovať. Zhodnotili sme to ako najrýchlejšiu variantu cesty dole. Rozhodli sme sa spustiť celých 30 metrov na stranu Furkotskej doliny na trávnato skalnatý svah.
Prostredné Solisko – 2 400 m.n.m.
Po trávnato skalnatom svahu prechádzame ľahším terénom popod Soliskové Hrby smerom hore na Prostredné Solisko. Záver je znova lezenie po skale. Držíme sa stále na strane Furkotskej doliny.
Zostupujeme smerom na Soliskovú lávku a čaká nás posledný úsek túry.
Veľké Solisko – 2 412 m.n.m.
Na Soliskovú lávku sa dostaneme z pravej strany. Pri zliezaní je jeden ťažší krok keď si chvíľu nevidíte na nohy. Na vrch Veľkého Soliska potom ideme po hrebeni a v závere z pravej strany od Mlynickej doliny po kamenných blokoch. Na vrchole sme asi 15:40. Prechod sem nám trval od lanovky cca 6:20 naviazaní vo dvojici s občasným istením šligňami a zakladaním.
Pokračovať sa nám už nechcelo a tak sme sa vydali dole do Furkotskej doliny.
Zostup
Zostupujeme hneď prvým žľabom za Veľkým Soliskom ešte pred sedlom Predný Soliskový zárez. Cesta dole je kombináciou trávy, kameňov a suti. Dole sa napájame na žltú turistickú značku vedúcu na chatu Pod Soliskom a ďalej na Štrbské pleso. Tam sa dá dostať buď kombináciou žltá + červená cez Furkotskú dolinu, ktorá je v spodnej časti oveľa krajšia ako kamenisté polia pod hrebeňom, alebo žltá + modrá okolo chaty a popod lanovku dole. Cesta ku plesu nám z vrcholu trvala cca 3 hodiny.
Záver
Veľmi pekný hrebeňový prechod. Náročnosť nepresahuje IV v najťažších miestach, tie aspoň nie sú príliš exponované. Orientácia je dosť jednoduchá. V ľahkých trávnatých svahoch je často náznak chodníka alebo nejaký mužík. Lezecké pasáže majú vždy ľahkú zreteľnú líniu, pri pochybnostiach sa jednoducho držte na hrebeni. Pri ťažších častiach v okolí veží a Malého Soliska sa nachádza dostatok materiálu na zlanenie v prípade potreby.
Tento hrebeň sa častejšie chodí v opačnom smere, od sedla Bystrá lávka resp. od Bystrého sedla. Táto varianta je pekne popísaná napríklad v článku na goat.cz. Výhľady máme na všetky strany. Na druhej strane, nad Mlynickou dolinou sa týči hrebeň Satana, o jeho prechode si môžete prečítať v našom ďalšom článku.
Na túru si zoberte dostatok vody a jedla. Určite si zoberte aj lano. Keď už sa nechcete istiť alebo idete sólo, tak aspoň viete vždy zlaniť ťažké miesta. Z hrebeňa dole vedie pomerne dosť žľabov aj keď nie všetky sú úplne ľahké. Tým pádom sa pri zmene počasia alebo iných nepredvídateľných okolností dá vždy začat celkom rýchlo zostupovať.