Arusha
Po návrate z Kilimanjara zostaneme nasledovných pár voľných dní v meste Arusha a okolí. Ráno ideme otestovať raňajky na ubytku. Skladajú sa z omelety, palaciniek, fazuliek, ovocia a čaju. Poriadne si ich vychutnáme.
Po nich sa chystáme preskúmať mesto. Na recepcii nám zavolajú taxíky a vravia, že cena za jeden má byť asi $7. Po prvotnom nedorozumení (teda tak si to aspoň vysvetľujeme) aj vodiči súhlasia. Zatiaľčo ostatní stoja radu v banke na zámenu peňazí, nás otravujú skupiny pouličných predavačov všetkého.
Prvým pokusom o predaj sme odolali. A že sa teda snažili. Druhej skupinke sa podarilo dostať na rad v banke a vychádzajú odtiaľ s miestnou menou. Ideme do sídla agentúry Bobby tours, ktorú sme si vybrali na výstup na Kilimanjaro a Safari. Zaplatíme v hotovosti za obidva výlety naraz a s ľahším pocitom na srdci aj v peňaženkách sa vyberieme naspäť do mesta.
Na konci nám ešte odporučí nejaké miestne reštaurácie, zopár sme ich cestou už videli. Zastavíme hneď v prvej. Chceli sme si dať len kávu, ale nakoniec si objednávame aj hlavné jedlo. Je to dobré =) .
Ideme preskúmať miestny market. Nie ten pre turistov (aj taký tu je), ale ten pravý, lokálny. Zjavne sme pre domácich rovnaká “atrakcia”, ako oni pre nás. Na trhu sa dá kúpiť všetko od bicyklov cez korenie až po živé kurence. Zaujímavá skúsenosť, ktorá určite stojí za vyskúšanie.
Pre dnešok máme zažitkov dosť, ostáva nám dostať sa späť na ubytovanie do White housu. Ideme pešo popri hlavnej ceste, keď sa spustí pomerne hustý lejak. Schovávame sa pod strechu pri lekárni, kde si rovno kupujeme nejaké tabletky na výškovú chorobu. Prestáva pršať, zrazu na nás kričí chlapík z autobusu, ktorý zastavil prostred kruháču, že či nechceme ísť smer Njiro. Jasné, že chceme. Zhodou okolností presne tam sa nachádza náše ubytko. Natlačíme sa všetci do mini-mikrobusu pre 8 ľudí, kde už v tom momente sedí ďalších 15 ľudí. Zjavne je to tu štandard, nikomu to nevadí a je to celkom sranda. Stojí to 400 tsh na osobu, čiže asi 10 krát menej ako taxík.
Vodič zastaví na hlavnej ceste, k apartmánu musíme ešte kus prejsť po rozbitej bahnovej cestičke. To zase nevadí miestnym vodičom a motorkárom, ktorí akoby ignorovali obrovské výmole, čo ale ako vodiči zo Slovenska chápeme veľmi dobre.
Hot Springs
Prijatelnejšia alternatíva oproti vychýreným plážam na Zanzibare sa nachádza len pár kilometrov od Arushe. Hot springs je obľúbené miesto na kúpanie v tejto lokalite. Väčšina ubytovaní vám vie vybaviť odvoz. Túto možnosť využívame aj my a o chvíľu už sedíme v dvoch autách. Cestou sa nám otvára pekný výhľad na Kilimanjaro.
Samotný areál je ohradený a treba zaplatiť malé vstupné. Vo vnútri je zopár bufetov a predavačov suvenírov.
Okrem toho je tu teda samotná oáza na kúpanie. Voda je pomerne čistá. Dá sa tu zaplávať, skákať z hojdačky, nechať si spraviť manikúru od miestnych rybičiek alebo len tak lenošiť.
Maasaijská dedina
Pri potulkách Tanzániou sa určite oplatí navštíviť aj dedinu Maasaiov. Pri prehliadke vám miestni obyvatelia ukážu ich obydlie aj tunajšie zvyky.
Príbytky sú na európske pomery naozaj malé, ale tu sa do nich zmestí aj celá rodina. Sú to v podstate hlinené chatrče s drevenou konštrukciou.
Jeden z miestnych zvykov okrem tancu je rituál, pri ktorom sa bojovníci snažia vyskočiť z miesta čo najvyššie. Môžete si to vyskúšať na vlastnej koži.
Na záver sa ešte prejdeme okolo suvenírov a v škole nám deti zarecitujú abecedu.