1. Svet
  2. Arusha, horúce pramene a Maasaiská dedina v Tanzánii
807x 781x 0x Aktualizácia:
Tanzánia vlajka

Arusha, horúce pramene a Maasaiská dedina v Tanzánii

Arusha

Po návrate z Kilimanjara zostaneme nasledovných pár voľných dní v meste Arusha a okolí. Ráno ideme otestovať raňajky na ubytku. Skladajú sa z omelety, palaciniek, fazuliek, ovocia a čaju. Poriadne si ich vychutnáme.

breakfast

Na raňajky je z čoho vyberať

breakfast

Tak sme si navyberali zo všetkého

Po nich sa chystáme preskúmať mesto. Na recepcii nám zavolajú taxíky a vravia, že cena za jeden má byť asi $7. Po prvotnom nedorozumení (teda tak si to aspoň vysvetľujeme) aj vodiči súhlasia. Zatiaľčo ostatní stoja radu v banke na zámenu peňazí, nás otravujú skupiny pouličných predavačov všetkého.

street vendor

Pouliční predavači okamžite vycítili príležitosť

Prvým pokusom o predaj sme odolali. A že sa teda snažili. Druhej skupinke sa podarilo dostať na rad v banke a vychádzajú odtiaľ s miestnou menou. Ideme do sídla agentúry Bobby tours, ktorú sme si vybrali na výstup na Kilimanjaro a Safari. Zaplatíme v hotovosti za obidva výlety naraz a s ľahším pocitom na srdci aj v peňaženkách sa vyberieme naspäť do mesta.

bobby-tours

V sídle Bobby tours

Na konci nám ešte odporučí nejaké miestne reštaurácie, zopár sme ich cestou už videli. Zastavíme hneď v prvej. Chceli sme si dať len kávu, ale nakoniec si objednávame aj hlavné jedlo. Je to dobré =) .

restaurant

Africké menučko

Ideme preskúmať miestny market. Nie ten pre turistov (aj taký tu je), ale ten pravý, lokálny. Zjavne sme pre domácich rovnaká “atrakcia”, ako oni pre nás. Na trhu sa dá kúpiť všetko od bicyklov cez korenie až po živé kurence. Zaujímavá skúsenosť, ktorá určite stojí za vyskúšanie.

marketplace

Trh bol pestrofarebný

marketplace

A mali tu naozaj všetko

banana

Koštujeme banány

Pre dnešok máme zažitkov dosť, ostáva nám dostať sa späť na ubytovanie do White housu. Ideme pešo popri hlavnej ceste, keď sa spustí pomerne hustý lejak. Schovávame sa pod strechu pri lekárni, kde si rovno kupujeme nejaké tabletky na výškovú chorobu. Prestáva pršať, zrazu na nás kričí chlapík z autobusu, ktorý zastavil prostred kruháču, že či nechceme ísť smer Njiro. Jasné, že chceme. Zhodou okolností presne tam sa nachádza náše ubytko. Natlačíme sa všetci do mini-mikrobusu pre 8 ľudí, kde už v tom momente sedí ďalších 15 ľudí. Zjavne je to tu štandard, nikomu to nevadí a je to celkom sranda. Stojí to 400 tsh na osobu, čiže asi 10 krát menej ako taxík.

bus

Náš odvoz

bus

Naozaj tam po našom výstupe zostalo tak 15 ľudí

Vodič zastaví na hlavnej ceste, k apartmánu musíme ešte kus prejsť po rozbitej bahnovej cestičke. To zase nevadí miestnym vodičom a motorkárom, ktorí akoby ignorovali obrovské výmole, čo ale ako vodiči zo Slovenska chápeme veľmi dobre.

walk

Hráme sa na nosičov

white-house

White House of Africa, naše ubytovanie v Arushi

Hot Springs

Prijatelnejšia alternatíva oproti vychýreným plážam na Zanzibare sa nachádza len pár kilometrov od Arushe. Hot springs je obľúbené miesto na kúpanie v tejto lokalite. Väčšina ubytovaní vám vie vybaviť odvoz. Túto možnosť využívame aj my a o chvíľu už sedíme v dvoch autách. Cestou sa nám otvára pekný výhľad na Kilimanjaro.

kilimanjaro

Výhľad na Kilimandžáro

Samotný areál je ohradený a treba zaplatiť malé vstupné. Vo vnútri je zopár bufetov a predavačov suvenírov.

hot-springs

Vstup

hot-springs

Samotný areál

Okrem toho je tu teda samotná oáza na kúpanie. Voda je pomerne čistá. Dá sa tu zaplávať, skákať z hojdačky, nechať si spraviť manikúru od miestnych rybičiek alebo len tak lenošiť.

hot-springs

Môžete sa kúpať

hot-springs

Skákať

hot-springs

Vyliezať

hot-springs

Alebo jesť

Maasaijská dedina

Pri potulkách Tanzániou sa určite oplatí navštíviť aj dedinu Maasaiov. Pri prehliadke vám miestni obyvatelia ukážu ich obydlie aj tunajšie zvyky.

maasai

Maasaiovia nás vítajú

Príbytky sú na európske pomery naozaj malé, ale tu sa do nich zmestí aj celá rodina. Sú to v podstate hlinené chatrče s drevenou konštrukciou.

maasai

Hlinené chatrče

maasai

Interiér je pomerne tesný

Jeden z miestnych zvykov okrem tancu je rituál, pri ktorom sa bojovníci snažia vyskočiť z miesta čo najvyššie. Môžete si to vyskúšať na vlastnej koži.

maasai

Kto vyskočí vyššie?

Na záver sa ešte prejdeme okolo suvenírov a v škole nám deti zarecitujú abecedu.

maasai

Na záver trocha komercie

maasai

Miestne remeselné výrobky

maasai

Deti boli štastné, že nám mohli zarecitovať

maasai

Predloha

Fotogaléria

Kľúčové slová: Afrika, Arusha, Hot springs, Kilimanjaro, Maasai, Maasai village, Tanzania
Súvisiace články

Viač článkov z kategórie Svet

Zdielajte..
 
Vytlačiť článok..
Aktualizácia

Turista, lezec, cyklista, športovec, jedák hamburgerov. Vo voľnom čase programátor.

Na výšku som chodil na MatFyz, následky mám dodnes. Zhruba v tom čase začali moje výlety smerovať aj ďalej ako za mesto. Odvtedy sme s kamarátmi pochodili všelikde. Od Tatier cez malebnú krajinu Balkánu, člnkovanie po mori pri brehoch Švédska až po národné parky na západnom pobreží USA.

Páčil sa ti článok?

Zanechaj komentár
Hodnotenie článku