1. Tipy a rady
  2. Poistenie do hôr
Poistenie do hôr
1233x 1156x 0x Aktualizácia:

Poistenie do hôr

N

a poriadne poistenie by nemal zabudnúť žiaden návštevník hôr. V súčastnosti už aj mnohé produkty cestovného poistenia zahŕňajú nejakú formu poistenia do hôr. Vždy si však treba poriadne preštudovať poistné podmienky aby pri riešení samotnej poistnej udalosti nedošlo k nepríjemnému prekvapeniu a boli sme si istí, čo naozaj máme kryté. Tákéto poistenie je skôr výhodné pre krátke výlety a turistiku a neplatí na nebezpečnejšie aktivity ako lozenie, lyžovanie, atď. Pre aktívnych návštevníkov hôr sa skôr oplatí ročné členstvo v nejakom spolku, v ktorom je zahrnuté aj poistenie takýchto aktivít. Predstavíme dva najvýznamnejšie u nás.

Alpenverein

Asi najznámejším takýmto spolkom v našich končinách, o ktorom ste už možno aj počuli, je Alpenverein. Je to rakúsky alpský spolok, ktorý poskytuje svojim členom poistné krytie pri rôznych aktivitách. Na stránke alpenverein.sk je rozsah poistenia definovaný takto:

Alpenverein Weltweit Service (AWS) poskytuje poistnú ochranu pre všetkých členov zväzu Alpenverein pri úrazoch pri aktivitách vo voľnom čase v oblasti záchranných prác. Poistné krytie v zahraničí pri repatriácii a liečebné výkony platí pri úrazoch pri aktivitách vo voľnom čase, pri výkone povolania a pri chorobe. Poistenie Alpenverein Weltweit Service platí na celom svete s výnimkou poistenia zodpovednosti za škodu a poistenia trestnoprávnej ochrany, ktoré je obmedzené na Európu. Poisťovateľom Alpenverein Weltweit Service je poisťovňa Generali Versicherung AG.

Poistenie ktoré je súčasťou členstva v AV, platí pre všetky športy, okrem športov prevádzkovaných vo vzduchu (parašutismus, paragliding, závesné lietanie a podobne). Poistenie neplatí tiež  pre úrazy v domácnostiach.

Členstvom v tomto spolku máme teda pokryté skoro všetky aktivity, ktoré bežný aj adrenalínový turista porebuje. Základné členstvo nepoisťuje veci ako expedície dlhšie ako 8 týždňov, výstupy nad 6000 m.n.m. alebo cestu do oblasti Arktídy (destinácie za severným polárnym kruhom), Antarktídy (destinácie za južným polárnym kruhom), Grónska a do oblastí k týmto regiónom prináležiacim. Tieto veci si ale tí, ktorých sa to týka, istotne zistia dostatočne dopredu a prípadne si zaplatia ďalšie pripoistenie.

Poplatky a spôsob platby nájdete napr. v tejto tabuľke , aktuálne členstvo pre dospelého od ročníka 1991 je tam 60€ (iné stránky môžu mať iné ceny). Okrem poistenia má členstvo v spolku aj ďalšie výhody ako napr. zľavy z cien obytovania v alpských horských chatách.

Z často kladených otázok vyberáme nasledovné:

Otázka 1

Cyklista ide na horskom bicykli po lesnej ceste, kde je prístup cyklistom zakázaný. Dôjde k nehode a zraneniu, musí byť organizovaná záchranná akcia. Sú výdavky na záchranu hradené z poistenia, ktoré je súčasťou členstvo v AV?

Odpoveď
Áno, ak nebol cyklista pod vplyvom alkoholu alebo drog

Otázka 2

Niekoľko členov AV ide súkromným autom na horolezecké túry do Švajčiarska. Vodič spôsobil vlastným zavinením (únava) nehodu – auto zíde cez okraj vozovky a zrúti sa do priepasti. Aké náklady sú tu hradené z poistenia?
Odpoveď
Pokryté sú tieto náklady:
– Záchrana osôb z priepasti
– Výdavky za transport do nemocnice a liečba v nemocnici až do výšky 7 500 €, z toho ambulantná liečba až do výšky 1 500 €
– Náklady na prevoz do vlasti (ak sú z lekárskeho hľadiska nutné)

JAMES

Súčasťou členstva v JAMES – Slovenský horolezecký spolok je aj krytie nákladov za záchranné akcie Horskej záchrannej služby (HZS) vo všetkých horských oblastiach v pôsobnosti HZS na Slovensku. Okrem poistenia má členstvo spolku tiež ďalšie výhody ako zľavy na tatranských chatách, na rôznych kurzoch a možnosť pohybovať sa v teréne aj v lokalitách, kde to má bežný turista zakázané (samozrejme pri dodržaní návštevného poriadku národného parku). Tento spolok sa taktiež stará o preisťovanie skalných ciest.

Ceny a spôsob platby nájdete na ich stránke

Okrem toho ponúkajú aj mnohé komerčné poisťovne poistenia do hôr alebo napríklad na lyžovanie. Každý si musí zvážiť, ktorá alternatíva je pre neho najvýhodnejšia. Pre pravidelných turistov sú členstvá v spolkoch jasnou voľbou nakoľko sa ich cena vráti po pár návštevách horských chát. Pre občasných návštevníkov hôr stojí za úvahu aspoň krátkodobá varianta.

Zdroj: alpenverein.sk, james.sk

Zdielajte..
 
Vytlačiť článok..
Aktualizácia

Turista, lezec, cyklista, športovec, jedák hamburgerov. Vo voľnom čase programátor.

Na výšku som chodil na MatFyz, následky mám dodnes. Zhruba v tom čase začali moje výlety smerovať aj ďalej ako za mesto. Odvtedy sme s kamarátmi pochodili všelikde. Od Tatier cez malebnú krajinu Balkánu, člnkovanie po mori pri brehoch Švédska až po národné parky na západnom pobreží USA.

Páčil sa ti článok?

Zanechaj komentár
Hodnotenie článku