1. Rakúsko
  2. Grossvenediger
3735x 2643x 0x Aktualizácia:
Rakúsko vlajka

Grossvenediger

P

redĺžený sviatočný víkend dva týždne pred odchodom do Álp sme sa vydali potrénovať na rakúsky ľadovec Grossvenediger. Odchod bol nastavený na piatok ráno o 6. Na parkovisko prichádzame okolo 13 hodiny na obed.

Berndlalm – 1 514 m.n.m.

Z parkoviska Hopffeldboden z výšky 1080 m vyrážame 13:50. Cesta je pekná a široká, okrem turistov po nej jazdia cyklisti a taxíky vyvážajúce turistov na niektorú z horských chát. Peší turisti sú tu rozhodne najzriedkavejší jav.

zaciatok cesty z parkoviska

Začiatok cesty z parkoviska na chatu Kürsinger

Po miernom začiatku začína cesta prudko stúpať lesnými serpentínami. Kráčame niečo vyše hodiny s batohmi nabalenými na dva dni a približujeme sa ku chate Berndlalm vo výške 1 514 metrov.

chata Berndlalm

Chata Berndlalm

Dávame si na povzbudenie nanuk a sledujeme domáce zvieratká ako králiky a prasiatka užívajúce si slniečko. Z chaty pokračujeme v ceste o 15:20.

cesta z chaty Berndlalm

Cesta z chaty Berndlalm

Postalm – 1 691 m.n.m.

Ďalšia časť cesty už ide mimo lesa. Po okolných lúkach vidno množstvo pasúcich sa kráv. Stúpanie je v tejto časti mierne, z toho sa dá predpokladať, že najväčšia porcia výškových metrov nás čaká pod chatou. Vďaka tomu ale túto pasáž prechádzame pomerne rýchlo a cca 16:15 sme pri druhej chate – Postalm.

chata Postalm

Chata Postalm

Zastavujeme sa aj tu, času máme dosť. Po asi polhodine pokračujeme v kráčaní cez oplotené kravské pastviny. Výhľady sú to naozaj krásne.

výhľad z chaty Postalm

Výhľad na údolie z chaty Postalm

Kürsingerhütte – 2 548 m.n.m.

17:35 prichádzame na miesto, kde končia taxíky aj cyklisti. Je to vo výške asi 2000 metrov. Odtiaľto už musí každý pokračovať peši. Cesta vedie po kamenných blokoch a podobá sa na klasickú tatranskú turistiku. Tabuľa ukazuje čas na chatu 1,5 hodiny.

Odbočka zo širokej cesty

Odbočka zo širokej cesty

cesta po kamenných blokoch

Cesta po kamenných blokoch

Po skalnom úseku treba ísť popod strmé bralo, cesta je zabezpečená zábradlím.

výstup na chatu Kürsingerhutte

Výstup na chatu Kürsingerhutte chránený zábradlím

Posledným stúpaním cez trávnato-skalné svahy sa dostaneme na plošinu, z ktorej už vidíme strechu chaty Kürsingerhütte. Objavujú sa už aj prvé stopy snehu.

posledné metre na chatu Kürsingerhutte

Posledné metre na chatu Kürsingerhutte

Na chatu prichádzame 19:15, nestrácame čas, ideme sa hneď ubytovať. Keď povieme, že nechceme jedlo, vypýtajú si od nás poplatok 5€. Stále lepšie ako si platiť polpenziu na chate. Zjeme tuniaky a poberieme sa spať, budík máme na 4:20.

chata Kürsingerhutte

Chata Kürsingerhutte pod Grossvenedigerom

Grossvenediger – 3 666 m.n.m.

Ráno sa naraňajkujeme na chodbe, doplníme si vodu v kuchyni a 5:10 vyrážame hore. Cesta vedie poza chatu po červenej značke. Asi po hodine chôdze sa dostávame ku ľadovcu. Dávame si sedáky a obúvame mačky. Lano zatiaľ nechávame v batohu. Najprv treba zísť niekoľko metrov dole a potom už len stúpame hore. Cesta je frekventovaná, ideme jednoducho po vyšľapanej ceste za ostatnými.

Začiatok výstupu po ľadovci

Začiatok výstupu po ľadovci na Grossvenediger

9:20 prichádzame do sedla Venedigerscharte medzi Malým a Veľkým Venedigerom. Odtiaľ sa cesta stáča doprava a kúsok obchádza vrchol, kde sa spája s ostatnými výstupovými trasami.

Cesta zo sedla Venedigerscharte na Grossvenediger

Cesta zo sedla Venedigerscharte na Grossvenediger

Posledné metre sú už spoločné pre všetkých. Ide o úzky vrcholový hrebeň, ktorý nás dovedie až ku krížu. Je 10:10, výstup nám od chaty trval aj s prestávkami 5 h.

hrebeň v úplnom závere

Vrcholový hrebeň v úplnom závere výstupu na Grossvenediger

Zostup

Na vrchole Grossvenedigeru si dávame dlhšiu pauzu, jeme tyčinky, kocháme sa výhľadmi a robíme si spoločnú fotku. Dole sa vyberáme 11:20. Zostup ide podľa očakávaní omnoho rýchlejšie. 11:40 sme v sedle.

Pohľad na výstupovú trasu z vrcholového hrebeňa, v strede Kleinvenediger

Pohľad na výstupovú trasu z vrcholového hrebeňa, v strede Kleinvenediger

Keďže je okolo obeda aj slnko začalo piecť o dosť viac. V spodnej časti ľadovca je sneh už pomerne roztopený. Doporučujem sa už naviazať na lano, ak ste doteraz neboli. O 13 máme za sebou ľadovec a vyzúvame mačky. O 14:05 sme na chate, kde si dávame obed z vlastných zásob, berieme veci, čo sme si tu nechali na výstup a pokračujeme dole asi o 14:55. O 16:00 sme dole na širokej ceste pri parkovisku taxíkov, 16:50 pri Postalm a zastavujeme sa až 17:50 na chate Berndlalm. Tu si dávame opäť dlhšiu pauzu a ako odmenu si vychutnávame zmrzlinu.

Pohľad na ľadovec z poslednej prestávky pri zostupe

Pohľad na ľadovec z poslednej prestávky pri zostupe

18:30 sa teda púšťame do poslednej porcie zostupových metrov. Cesta v lese ide prudko dole serpentínami. O 19:10 sme už na parkovisku Hopffeldboden. Od rána sme boli na ceste už 14 hodín. Nasadneme do auta a ideme sa ubytovať do dediny do kempu. Stany staviame už súbežne s dažďom. Druhý deň sa ešte zastavíme pri jazere Zell am See, odkiaľ pokračujeme už priamo domov.

Záver

Celkovo je výstup na Grossvenediger technicky nenáročný, ľadovec je bezpečný a vhodný pre nováčikov ako tréning pohybu po ľadovci v lanovom družstve. Cesta je až po samotný ľadovec dobre značená, nie je sa kde stratiť. Pre nás to bolo náročnejšie, lebo sme si to celé odšľapali peši až zdola. Cena taxíkov je 18€ smerom hore a 14€ smerom dole. Takto spätne odporúčam aspoň v jednom smere sa vyviezť autom.

UPOZORNENIE

Travelingtunas.com ani jej členovia nenesú žiadnu zodpovednosť za informácie, ktoré boli publikované na travelingtunas.com. Každý úžívateľ je zodpovedný za svoje vlastné konanie a pred realizáciou akejkoľvek športovo-rekreačnej aktivity v prírode sa vo vlastnom záujme musí oboznámiť s režimom, ktorý pre zamýšľanú aktivitu platí na plánovanej trase alebo jej časti.

Fotogaléria

Obtiažnosť
Turistika
4/5
Dĺžka
30km
19 h (2 dni)
Prevýšenie
2600 m.
2600 m.
Nadmorská výška
Max. 3666 m.n.m.
Min. 1080 m.n.m.

Významné body

Parkovisko Hopffeldboden 60 min Chata Berndalm
Chata Berndalm 55 min Chata Postalm
Chata Postalm 2:35 hod Chata Kürsinger
Chata Kürsinger 5 hod Vrchol Grossvenediger
Vrchol Grossvenediger 2:45 hod Chata Kürsinger
Chata Kürsinger 2 hod Chata Postalm
Chata Postalm 60 min Chata Berndalm
Chata Berndalm 40 min Parkovisko Hopffeldboden

Ceny

Vývoz z parkoviska na chatu Postalm: 18 €
Zvoz z chaty Postalm: 14 €
Chata Kürsinger: 13 € + 5 € (lager bez jedla)
parkovne Hopffeldboden: 4 € / deň
Aktualizácia: 15. July 2019
Kľúčové slová: Grossvenediger, ľadovec, Rakúsko, Výstup na Grossvenediger
Zdielajte..
 
Vytlačiť článok..
Aktualizácia

Turista, lezec, cyklista, športovec, jedák hamburgerov. Vo voľnom čase programátor.

Na výšku som chodil na MatFyz, následky mám dodnes. Zhruba v tom čase začali moje výlety smerovať aj ďalej ako za mesto. Odvtedy sme s kamarátmi pochodili všelikde. Od Tatier cez malebnú krajinu Balkánu, člnkovanie po mori pri brehoch Švédska až po národné parky na západnom pobreží USA.

Páčil sa ti článok?

Zanechaj komentár
Hodnotenie článku