1. Európa
  2. Sistiana - polezenie pri mori
Sistiana - polezenie pri mori
1437x 1281x 0x Aktualizácia:
Taliansko vlajka

Sistiana - polezenie pri mori

P

redĺžený septembrový víkend sme sa rozhodli stráviť v Sistiane – talianskom mestečku blízko hraníc so Slovinskom. Kemp je tu 3 min. od pláže, skaly hneď pri nej a nájdete tu dostatok aktivít aj na oddychový deň alebo pre nelezcov. Sistianu sme preto zaradili medzi ďalšie navštívené zahraničné lezecko / rekreačné destinácie.

Cesta

Sistiana map

Sistiana, zhruba 25 minút od Terstu (google maps)

Cesta z Bratislavy do Sistiany je dlhá cca 550 km a trvá približne 5:20 h (bez prestávky): mapa

My sme išli cez Rakúsko a Slovisnko, ceny dialničných známok:

Rakúsko 10 dňová: 9,20 € (v roku 2019)
Slovisnko 7 dňová: 10,00 € (v roku 2019)

Kemp

Ubytovaní sme boli v kempe Camping village Mare Pineta priamo v Sistiane. Cena na jednu noc pre 4 osoby v našom termíne bola 39 € (cenník má rôzne sadzby podľa dátumov).

Kemp má k dispozícii aj chatky, apartmány a miesta pre karavany pre tých, ktorí nechcú byť v stane. Vybavenie zahŕňa okrem iného bazén (čiapka je povinná!), posilku alebo obchodík. Sprchy a záchody boli čisté, prostredie udržiavané.

Pláž

Na pláž sa dá dostať 3 spôsobmi (zlanenie zhora nepočítam 🙂 ): peši (asi 20 min.), autom (cca 3 min.) alebo vláčikom, ktorý jazdí každú hodinu z kempu a je v cene ubytovania. Pri ceste autom treba počítať s poplatkom za parkovanie (my sme išli na parkovisko za 9€ / auto na celý deň) alebo sa snažiť nájsť voľné miesto popri ceste.

Samotná pláž je kamienková. Dajú sa na nej prenajať slnečníky a lehátka, ale nebol problém si tam priniesť vlastné. Cez víkend sa sem vyberie dosť ľudí, oplatí sa prísť skoršie. Na viacerých miestach sú záchody a je tu aj dostatok barov na osvieženie.

Sistiana beach

Sistiana, kemp, pláž, parkovanie, zastávky vláčika, steny (gm)

Lezenie

My sme lozili len v jednej oblasti priamo nad plážou v Sistiane. Skala je pár metrov od vody, čiže ideálna kombinácia na kúpanie + lezenie alebo keď časť dovolenkárov nelezie. Liezť sa aj tak oplatí ísť až okolo 17 hodiny (ako píšu aj v sprievodcovi na crag) keď sú cesty v tieni kedže celý deň slnko praží priamo na ne. Sprievodcov sme použili free z netu (crag alebo tu, niečo je aj na climb.sk), ak by ste mali tip, kľudne napíšte do komentára. Cesty sú pekne popísané na skale, obtiažnosti sú vo francúzskej stupnici a sú dobre odistené.

Sistiana climbing

Sistiana lezecké sektory (gm)

Panza del Elefante

Sektor hneď pri pláži, prvé cesty sú niekde označené ako samostatný sektor Bunker podľa bunkra vyhĺbeného v skale. Zvyšné cesty sú pár desiatok metrov ďalej. Iní lezci nás upozornili, že vrchné pasáže viac dĺžkových ciest sú pomerne rozbité a preto sa lezú len prvé dĺžky.

Sistiana, Panza dell Elefante

Sistiana, Panza dell Elefante

Sistiana, Panza dell Elefante

Sistiana, Panza dell Elefante, topo ciest (src)

Panza del Mus

Ďalší sektor, ktorý sme navštívili je kúsok vedľa od čističky. Je tu síce len zopár ciest, ale jedná sa o zaujímavé platňové lezenie. Okolo by mali byť aj nejaké viac dĺžky, ale tie sme nehľadali ani neliezli.

Sistiana, Panza del Mus

Sistiana, Panza del Mus, topo (src)

Querung

Tento sektor sme vôbec nenavštívili, je ešte napravo od Panza del Mus. Prikladám aspoň topo.

Sistiana, Querung

Sistiana, Querung, topo (src)

DWS

Ak máte chuť a odvahu, môžete si vyskúsať aj tzv. deep water soloing. Jedná sa o lezenie na skalu bez lana a jedinú ochranu poskytuje vodná hladina ako miesto dopadu. Väčšinou sa používa tekuté magnézium, kedže vrecúško by vám pomohlo iba raz. Ak si to chcete vyskúšať, našiel sa tu kúsok skaly vhodný na túto aktivitu. Dokonca sú na ňom navŕtané borháky. Profil bol jumnučko previsnutý, čo je ešte lepšie z pohľadu skoku do vody.

Sistiana

Sistiana, kus skaly vhodný na DWS

Čo vidieť

V tejto oblasti nájdete aj dostatok aktivít na rest day alebo pre nelezkých členov. Pár minút jazdy autom od Sistiany je napr. nádherný hrad Miramare, mesto Terst a cestou domov sa viete zastaviť napr. v Ljubljane.

Hrad Miramare

Zámok Miramare (tal. Castello di Miramare) sa nachádza na talianskom pobreží 7 km severozápadne od centra Terstu. Je spojený s osobou rakúskeho arcivojvodu a neskoršieho mexického cisára Maximiliána, mladšieho brata rakúskeho cisára Františka Jozefa I.

Maximilián dal tento zámok postaviť ako sídlo pre svoju rodinu. Stavba sa uskutočnila v rokoch 1856 – 1860 podľa projektu architekta Carla Junkera. V súčasnosti slúži ako múzeum, prízemie s pôvodnými interiérmi je venované životu a dobe Maximiliána a jeho manželky Charlotty, expozícia na prvom poschodí je zameraná na osobu vojvodu a generála Amedea Aostu, ktorý na zámku žil pred druhou svetovou vojnou.

V okolí zámku Maximilián založil dendrologicky hodnotný zámocký park. Mnohé vzácne a exotické rastliny priniesol sám Maximilián zo svojich námorných expedícii. Pobrežný ekosystém v okolí zámku je chránený v rámci prírodnej rezervácie.

Miramare castle

Hrad Miramare

Miramare castle

Hrad Miramare

Miramare castle

Park a hradné záhrady

Terst

Terst (tal. Trieste, chorv. Trst, maď. Trieszt, lat. Tergeste) je prístavné mesto vo východnom Taliansku pri Jadranskom mori, v kraji Furlansko (tal. Friuli), nachádzajúce sa neďaleko hraníc so Slovinskom. Leží na pobreží Benátskeho zálivu.

Terst bol súčasťou habsburských dŕžav od roku 1382 do roku 1918. V časoch Rakúsko-Uhorska bol prezývaný oknom do sveta, pretože býval najdôležitejším prístavom celej monarchie

Terst square

Námestie v Terste

Ljubljana

Ľubľana (slovin. Ljubljana, čes. Lublaň, poľ. Lublana, tal. Lubiana, nem. Laibach) je hlavné a najväčšie mesto Slovinska.

Mestom preteká rieka Ľubľanica. Vďaka neveľkému počtu obyvateľov Ľubľana pôsobí skôr dojmom provinčného mesta ako dojmom hlavného mesta. Hlavným bulvárom je Slovenska cesta. Nachádza sa tu hrad, počas vojny zničený a novo prestavaný v modernom štýle. Uprostred mesta na brehu Ľubľanice je hlavné Prešerenovo námestie (Prešernov trg) so sochou básnika Franceho Prešerena a renesančným kostolom, ktorý je vlastne symbolom mesta. V meste sa nachádza aj kúpeľná kolonáda.

Symbolom mesta je Ľubľanský drak (slo. Ljubljanski zmaj).

Ljubljana

Ljubljana, pohľad na hrad

Ljubljana, Dragon bridge

Ljubljana, Dračí most

Fotogaléria

Kľúčové slová: kempovanie, kúpanie, lezenie, Ljubljana, Miramare, pláž, Sistiana, Taliansko, Terst
Zdielajte..
 
Vytlačiť článok..
Aktualizácia

Turista, lezec, cyklista, športovec, jedák hamburgerov. Vo voľnom čase programátor.

Na výšku som chodil na MatFyz, následky mám dodnes. Zhruba v tom čase začali moje výlety smerovať aj ďalej ako za mesto. Odvtedy sme s kamarátmi pochodili všelikde. Od Tatier cez malebnú krajinu Balkánu, člnkovanie po mori pri brehoch Švédska až po národné parky na západnom pobreží USA.

Páčil sa ti článok?

Zanechaj komentár
Hodnotenie článku