1. Európa
  2. Gran Paradiso
3533x 3134x 1x (1) Aktualizácia:
Taliansko vlajka

Gran Paradiso

N

ašu týždenné dovolenku v Alpách začíname aklimatizačným výstupom na jedinú štvortisícovku, ktorá leží celá na území Talianska – Gran Paradiso. Plány sú oveľa smelšie, ale o nich až neskôr. Poďme pekne po poriadku.

Camping Pont Breuil – ‎2 000 m.n.m.

Takmer celú sobotu nám zaberie cesta z Bratislavy do kempu Camping Pont Breuil v údolí Aosta. Keďže máme ešte nejaké voľné miesta v autách, berieme po ceste cez Rakúsko a Taliansko ešte nejakých spolucestovateľov. Cesta je celkom nudná, zväčša po diaľniciach. Až v údolí Aosta sa výhľady zmenia a konečne vidíme pred sebou nejaké končiare. Aj okolie sa zmenilo a prechádzame cez nádherné horské dedinky s drevenicami a peknými hradmi nad nimi. Večer sa ubytujeme v kempe, uvaríme večeru a ideme spať (tento krát ešte bez budíka).

Camp Pont Breuil

Camp Pont Breuil v obklopení hôr

Rifugio Vittorio Emanuele II – ‎2 732 m.n.m.

Ráno si popri raňajkách balíme veci do batohov. Máme ich celkom ťažké, ale chata je len 700 výškových metrov vyššie, tak nám to až tak nevadí. Stan si tu vieme nechať rozložený aj keď budeme preč.

Cesta na chatu Rifugio Vittorio Emanuele II (najlepší spôsob ako si rezervovať miesta je im rovno zavolať) je značená a ľahká. Začína priamo v kempe ako poľná cesta.

Cesta z kempu na chatu Rifugio Vittorio Emanuele II

Cesta z kempu na chatu Rifugio Vittorio Emanuele II

O chvíľu sa dostaneme do lesa, kde cesta začína prudko stúpať. Serpentíny nás dovedú až na travnaté svahy nad hranicu lesa.

Pohľad zhora na trasu ku chate

Pohľad zhora na trasu ku chate

Stále ľahkou širokou cestou vystúpame k samotnej chate. Cesta nám zabrala 2 hodiny.

Pohľad na trasu ku chate

Pohľad na trasu ku chate

Rifugio Vittorio Emanuele II

Rifugio Vittorio Emanuele II

Máme ešte dosť času, tak si dávam tréningový výšľap o 300 m vyššie nad chatu aby som si pozrel úseky, ktoré pôjdeme ešte za tmy. Tam už vidím aj náš zajtrajší cieľ – vrchol Gran Paradiso a rôzne výstupové trasy naň. Dá sa ísť buď po skalnom hrebienku, ktorý sa ešte delí na dve trasy alebo rovno zdola po snehu. Všetky tri cesty sa však pod vrcholom spájajú a posledná časť je spoločná. Večer si navaríme kuskus s tuniakom a ideme spať, budík je nastavený na 4:00.

Gran Paradiso

Gran Paradiso

Gran Paradiso – 4 061 m.n.m

Ráno si dávame chleba s džemom a asi o 4:30 vyrážame z chaty. Ideme ešte po tme s čelovkami, ale stratiť sa nedá keďže ide zarovno s nami množstvo ďalších turistov. Na miesto, kde som bol včera, prichádzame celkom rýchlo.

Cesty na Gran Paradiso

Cesty na Gran Paradiso fotené za svetla predošlý deň. My sme šli poslednou (čiarkovanou) trasou

Vidíme, že niektorí sa rozhodli pre sneh už od začiatku. My postupujeme vyšlapanou cestou až na akúsi kamennú plošinu. O chvíľu stojíme na okraji ľadovca, obúvame mačky a naväzujeme sa na lano. Cesta ďalej pokračuje po ľadovci až pod vrchol.

Vstupujeme na ľadovec

Vstupujeme na ľadovec

Po pravej ruke vidíme zvyšné trasy. Orientácia nie je náročná, celý čas vidíte svoj cieľ pred sebou a stopa je taktiež dobre prešliapaná.

Tu sa stretávajú všetky cesty z tejto strany hory

Tu sa stretávajú všetky cesty z tejto strany hory

Posledné metre

Posledné metre (vzadu vidieť jednosmernú premávku na vrchol a z vrcholu)

Vrcholová pasáž je jednosmerná. K soške madonny najprv treba traverzovať popod vrchol a zozadu vyliezť krátku stienku, najťažší úsek celej trasy. Hore stojíme zhruba po 5,5 hodinách.

Nákres jedmosmerky na vrchole

Nákres jedmosmerky na vrchole

Gran Paradiso vrchol

Gran Paradiso vrchol

Zostup

Na vrchole strávime asi hodinu. Oddychujeme a jeme tyčinky. Následne sa opäť naviažeme na lano a ideme smerom dole. Podľa očakávania, cesta dole po snehu ide rýchlejšie. Na križovatke ciest sa vydávame doľava tzn. zostupujeme po snehu až dole ku chate. Na chatu nám to trvá asi 3:15 h.

Pohľad z vrcholu

Pohľad z vrcholu na cestu hore

Na chate si dáme obed, trochu si oddýchneme a pokračujeme dole do kempu. Tam prichádzame po ďalších dvoch hodinách. Celí unavení sa vrháme do sprchy a variť večeru.

Späť v kempe

Späť v kempe

Aklimatizačný výstup máme úspešne za sebou. Teraz už len kontrolujeme počasie na náš hlavný projekt – Matterhorn. Nevyzerá síce úplne ideálne, ale stále je to reálne. Predsa len je to ešte dva dni dopredu. Uvidíme na mieste. Teraz si vychutnáme zaslúžený spánok.

Ak ste zmeškali video z nášho výstupu na začiatku článku, pozrite si ho teraz:

Fotogaléria

Obtiažnosť
Turistika
3/5
Dĺžka
2 dni
Prevýšenie
2061 m.
2061 m.
Nadmorská výška
Max. 4061 m.n.m.
Min. 2000 m.n.m.

Významné body

Camping Pont Breuil 732 m 2 h Rifugio Vittorio Emanuele II
Rifugio Vittorio Emanuele II 1329 m 5:30 h Gran Paradiso
Gran Paradiso 1329 m 3:15 h Rifugio Vittorio Emanuele II
Rifugio Vittorio Emanuele II 732 m 2 h Camping Pont Breuil

Ceny

1 noc na chate: 13 € (so zľavou na AV)
kemp Pont: 6 € / osoba / noc
kemp Pont - stan: 6 € / noc
kemp Pont - auto: 2 € / noc
dialničné mýto (z Tarvisia): 70 € / 1 smer
Aktualizácia: 2. August 2019
Kľúčové slová: Gran Paradiso, ľadovec, Pont, Taliansko
Súvisiace články
Zdielajte..
 
Vytlačiť článok..
Aktualizácia

Turista, lezec, cyklista, športovec, jedák hamburgerov. Vo voľnom čase programátor.

Na výšku som chodil na MatFyz, následky mám dodnes. Zhruba v tom čase začali moje výlety smerovať aj ďalej ako za mesto. Odvtedy sme s kamarátmi pochodili všelikde. Od Tatier cez malebnú krajinu Balkánu, člnkovanie po mori pri brehoch Švédska až po národné parky na západnom pobreží USA.

Páčil sa ti článok?

Zanechaj komentár
Hodnotenie článku

Komentáre

Peter 22. August 2019
Super chalani! Tiež plánujeme ísť budúci rok